تبلیغات
پاوردی POWERD - مباحث بحث برانگیز نظام مهندسی
پاوردی POWERD
دانشنامه برق
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره ما


این سایت با هدف ارتقا علمی مهندسان برق ایجاد شده است.
موضوعات پاوردی تمام گرایش ها برق را از جمله قدرت، کنترل، مخابرات،الکترونیک،مکاترونیک و مهندسی پزشکی را شامل می شود.

مدیر وبلاگ : عباس نجفی
نویسندگان
تبلیغات
یکی از مواردی که در مقررات ملی ساختمان ایران و در بحث سیم کشی فراموش شده و عملا نظارت را فاقد کارایی و اعمال نظر کرده  آن است که سیم کشی مجدد(rewire) دیده و تعریف نشده  است مثلا باید در ابتدای بحث سیم کشی چنین مضمومنی را در مقررات داشتیم " سیم کشی در لوله ها باید به گونه ای باشد که امکان سیم کشی مجدد در لوله های برق امکان پذیر باشد " برقکاران قدیم به این موضوع اهمیت زیادی می دادند و اگر کسی تا به این حد در سیم کشی نمی رسیدند قبول مسئولیت نمی کرد..  و اما در دهه های اخیر این موضوع به فراموشی سپرده شده و حتی افرادی به عنوان اولین تجربه اقدام به سیم کشی یک ساختمان چندین واحدی می کنند و نهایتا به ضرب هر حیله ای شده مدارها و چراغها را برقدار و روشن می کنند و در نهایت مهندس ناظر هم مجبور به قبول کار آنها خواهد شد چرا که چیزی بنام امکان سیم کشی مجدد در مقررات نداریم و هر اقدام اصلاحی با این جواب روبرو می شود که در مقررات که نیامده ، پس چه باید کرد! تصاویر بسیاری از این نوع سیم کشی ها را حتما در گروهها و شبکه های اجتماعی دیده اید.که  قطعه ای یا تابلوی برق در جای مناسب نیست و یا  سیم کشی در برخی لوله ها به تعداد کافی نیست و... اگر این بندی از مقررات بود مهندس ناظر تازه کار هم از روز اول با برقکارو سازنده طی می کرد که چنین سیم کشی می خواهند، بنظر مخلص شما، سیم کشی ساختمانهایی که در سالهای اخیر صورت گرفته و فاقد انجام هر نوع کار اصلاحی است و گویی با  لوله های برق، سیم کشی زیر گچی انجام شده است. در رشته برق بر خلاف بسیاری از رشته ها یکی از معضلاتی که وجود دارد و از جانب همکاران مطرح می شود آن است که در موارد زیادی از نظارت دیده شده به ساختمان سر زدیم همه چیز پوشیده شده و تاییدش برای ناظر مسئولیت دارد و تا چه حد می توانیم چشم پوشی کنیم مقررات ملی ساختمان برای چنین سوالی ، هیچ جوابی ندارد چرا که اول باید قبول می کرد سیم کشی مجدد معنا دارد تا آن وقت دست مهندس برای اصلاحات بواسطه قانون باز می بود.


یکی از مواردی که در مقررات ملی ساختمان ایران بحث برانگیز بود در مورد نصب پریز در اتاق ها بوده با چنین مضمونی است "در همه اتاقها و فضاهای مسکونی (جز آشپزخانه، دستشویی، حمام و نظایر آن)پریزها باید در نقاطی تعبیه شوند كه فاصله هیچیک از نقاط خط پیرامون كف اتاق، از تصویر پریزها برروی خط پیرامون از 5/ 1 متر بیشتر نباشد. "بدین معنی كه فاصله دو پریز در طول و عرض اتاق حداكثر برابر 3 متر می باشد. اندازه گیری بر روی خط پیرامون انجام می شود درها و پنجره های شروع شده از كف نباید در اندازه گیری دخالت داده شوند.فاصله تصویر پریز بر روی خط پیرامون از نزدیکترین لبه در یا پنجرهای كه از كف شروع شده است نباید از 5/ 1 متربیشتر باشد  در مقررات ما مبنا را بر حداکثر قرار داده در صورتی که می توانست مبنا را برحداقل قرار دهد که در خیلی از کشورها ملاک عمل است مطابق مقررات ما قرار دادن یک پریز با فاصله 10 سانتیمتری و یا حتی کمتر از کنج یک اتاق ایراد محسوب نمی شود شما باید حداکثر 5/1 متر را رعایت کنید. در صورتی که در سایر استاندارد مبنا را بر حداقل فاصله از لبه ها و کنج ها قرار داده اند.


یکی از بدفهمی های مقررات ایران ، مربوط به سخت گیری برخی مهندسین در سیم کشی روی دیوار است در جایی از مبحث 13 نیامده که سیم کشی روی دیوار بصورت افقی عیب و ایرادی دارد اما برخی از همکاران مهندس ناظر با سخت گیری حتی حاضر نیستند سازنده ای دو پریز نزدیک بهم را هم را نیز بصورت افقی بهم وصل کرده و برق رسانی کند این در حالی است که منطقا  کوتاه ترین فاصله باید انتخاب شود در کنار این ما از خیلی از موارد واضح و روشن صرفنظر می کنیم در هر حال اجرای مقررات هرچند هم ضعف هایی دارد ملاک عمل است و باید آن را بکار بست.یکی از بدفهمی های کلید محافظ جان( RCD ) ، در مورد نوع RCCB آن می باشد با توجه به آنکه این کلید نوعی CB دیژنکتور (مدارشکن) است ، ظاهرا مانند دیژنگتورهای صنعتی باید حفاظت به واسطه اضافه جریان و اتصال کوتاه داشته باشد اما این تصور کاملا غلطی است. RCCB حتی در برابر اضافه جریان عملکرد حفاظتی ندارد و عنوان مدار شکن صرفا به خاطر قابلیت قطع و وصل کنتاکتهای آن زیر بار بر آن نهاده شده است و به همین خاطر است که قرار دادن این وسیله در یک مدار (فیدر) بدون فیوز (MCB) در کنار آن کار درستی نیست بنابراین "نتیجه گیری قرار دادن RCCB در هر مدار در صورت عدم وجود سیم سوم ارت" چون سیستم TN-C است ، مجاز نبوده و به لحاظ حفاظت قعطات و مواد مصرفی و خطر آتش هم کار کاملا اشتباهی بوده و از قرار دادن فقط فیوز مینیاتوری برای هر مدار نیز بدتر خواهد بود بنابراین به هیچ عنوان نباید بدان توصیه شود.


یکی از بدفهمی های دیگر کلید محافظ جان (RCD) در مورد نوع RCBO آن می باشد با توجه به آنکه این کلید تا حدودی تاخیری است اما این تاخیر به معنای موتوری بودن آن نیست . منظور از موتوری بودن آن است که این محافظ جان برای  راه اندازی موتورها طراحی شده ست اما این کلید فقط برای ایجاد مدار مستقل در تابلوها طراحی شده است حتی نوع S-type (تاخیری) محافظ جان ها برای موتورهای الکتریکی و برای راه اندازی آنها طراحی نشده است وبرای تامین سلکتیویه توسط آن طراحی شده بنابراین اگر برخی این نوع کلید و یا RCBO را برای مدارات کولر آبی ساختمان توصیه می کنند نه بواسطه خاص بودن آن برای راه اندازی موتور کولر بلکه به خاطر ایجاد مدار مستقلی برای کولر است که حفاظ جان نیز در آن تامین شده باشد.


یکی دیگر از بدفهمی ها در مورد نام و عملکرد کلید های محافظ جان (RCD) در مورد محافظ جانی تحت عنوان FU است که آن یک رله ولتاژ دارد که با افزایش ولتاژ تماس عملکرده و باعث قطع و جلوگیری از برق گرفتگی می شود با توجه به آنکه مانند FI ، نام آلمانی این محافظ جان را می دانیم در تقسیم بندی جدید RCD ها این محافظ جان کجا قرار دارد؟ باید توجه داشت محافظ جان های با "عملکرد ولتاژ" سالهاست ممنوع اعلام شده اند و تمام محافظ جان هایی که در حال حاظر داریم دارای "عملکرد جریانی" با CT متعادل کننده هستند و محافظ جان FU که توسط رله ای "عملکرد ولتاژی" داشت دیگر در تقسیم بندی انواع RCDجایی ندارد و ممنوع بوده و دیگر تولید نمی شود.


یکی از بدفهمی های دیگر کلید محافظ جان (RCD) در مورد نوع RCBO آن می باشد با توجه به آنکه این کلید تا حدودی تاخیری است اما این تاخیر به معنای موتوری بودن آن نیست . منظور از موتوری بودن آن است که این محافظ جان برای  راه اندازی موتورها طراحی شده ست اما این کلید فقط برای ایجاد مدار مستقل در تابلوها طراحی شده است حتی نوع S-type (تاخیری) محافظ جان ها برای موتورهای الکتریکی و برای راه اندازی آنها طراحی نشده است وبرای تامین سلکتیویه توسط آن طراحی شده بنابراین اگر برخی این نوع کلید و یا RCBO را برای مدارات کولر آبی ساختمان توصیه می کنند نه بواسطه خاص بودن آن برای راه اندازی موتور کولر بلکه به خاطر ایجاد مدار مستقلی برای کولر است که حفاظ جان نیز در آن تامین شده باشد. البته روی RCBO ممکن است نوشته B یا C  درج شود که نوع C آن را می توان موتوری خواند . واگر از نوع B باشد برای کاربرد روشنایی است و غیر موتوری
نوع مطلب : نظام مهندسی، 
برچسب ها : نظام مهندسی، نظاممهندسی برق، نظام مهندسی برق، نظام مهندسی تاسیسات، مقررات ملی ساختمان، نظارت برق ساختمان، پاوردی مرجع برق،
لینک های مرتبط :
عباس نجفی
دوشنبه 5 مهر 1395
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
صفحات جانبی
آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
logo-samandehiدر این وب
در كل اینترنت
به سایت مرجع تخصصی برق (ایران الکتریک) خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای پاوردی POWERD محفوظ است

آوازک