تبلیغات
پاوردی POWERD - مطالب خرداد 1395
پاوردی POWERD
دانشنامه برق
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره ما


این سایت با هدف ارتقا علمی مهندسان برق ایجاد شده است.
موضوعات پاوردی تمام گرایش ها برق را از جمله قدرت، کنترل، مخابرات،الکترونیک،مکاترونیک و مهندسی پزشکی را شامل می شود.

مدیر وبلاگ : عباس نجفی
نویسندگان
تبلیغات
بسیاری از اماکن که در گذشته سیم کشی شده اند فاقد هادی زمین و خود سیستم زمین و RCD هستند، عملی ترین و واقع بینانه ترین راه برای ایمن سازی موقت آنها چیست؟

پاسخ:

 1. کلیه پریزها، چراغ ها و جعبه تقسیم ها از نظر نقاط اتصال سیم به ترمینال ها باز شده و سر آن ها قلع اندود و با وسواس بسته شود که امکان نشتی در نقاط اتصال برطرف شود.
 2. تمام نقاط اتصال سیم ها که با چسب انجام شده باز شده و از ترمینال پیچی استفاده شود.
 3. با توجه به تعداد مدارهای خروجی برای هر کدام از مدارها یک RCD نصب شود.
 4. با توجه به بیشترین جریان هر مدار که می توان اندازه گیری کرد کلید مینیاتوری مناسب و نزدیک به جریان آن مدار را که اغلب کمتر از 6 و 10 آمپر خواهد بود، جایگزین کلید مینیاتوری فعلی شود. شاید در این حالت کلا تابلوی واحد تعویض شود.
 5. در ساختمان های قدیمی و سیم کشی سنتی باید حداقل های ممکن ضریب اطمینان برق گرفتگی را کاهش داد.
 6. پیشنهاداتی مانند تعویض کل سیم کشی، اضافه کردن سیم سوم، تعویض کل پریزها با نوع ارت دار، برقراری سیستم زمین و ... نه ممکن است و نه مورد توافق مالک قرار نخواهد گرفت. بنابراین روی کارهای حداقل ممکنه و کم هزینه باید متمرکز شد.
 7. نقاط پرخطر آشپزخانه، حمام و کولر پشت بام هستند که این ها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند. پریزهای داخل حمام حتما حذف شوند.
 8. هواکش های داخل حمام حذف شوند و به جای آن در صورت نیاز در محل خروج در بام با تدابیری نصب شوند یا از انواع IP بالاتر استفاده شود.
 9. کلیدها و پریزها و دیگر تجهیزات الکتریکی نصب شده در محدوده غیر مجاز و مرطوب حذف شوند.
 10. با همین روش می توان چراغ های حباب دار معیوب را نیز در محیط های مرطوب تعویض کرد.
 11. وصل تجهیزات به لوله های فلزی آب و گاز به شرط استفاده از RCCB
 12. بازدید روکش کابل های تغذیه کننده کولرهای آبی و تعویض آن ها با کابل روکشدار Anti UV در صورت پوسیده شدن.پاسخ این سوال توسط جمعی از مهندسان با سابقه برق در سوپرگروه دوشاخه تهیه شده است. مهندسان عزیزی که اطلاعات کامل تری دارند، می توانند در نظرات عقیده و اطلاعات خود را برای تکمیل شدن این هم اندیشی بیان کنند.
نوع مطلب : مقالات متفرقه برق، 
برچسب ها : ایمن سازی موقت اماکن فاقد سیستم زمین، هم اندیشی برق، خطرات الکتریکی خانه ها و اماکن قدیمی و فرسوده، نبود هادی زمین در بعضی منازل و اماکن، مدار RCD، استفاده از کلید RCCB،
لینک های مرتبط :
عباس نجفی
چهارشنبه 26 خرداد 1395
راهنمای جامع STEP7 جلد دوم

مطالبی که در این مجموعه گردآوری شده است، در ادامه مباحث جلد اول و تکمیل کننده آن است. نحوه استفاده از فانکشن های سیستم، برنامه نویسی PLC توسط زبان سطح بالا و روش گرافیکی و نهایتا تشریح سیستم های Fail Safe و Redundant مطالب اصلی کتاب را تشکیل می دهد. 

برای دانلود رایگان کتاب راهنمای جامع STEP 7 (جلد دوم) به ادامه مطلب مراجعه نمایید.


ادامه مطلب


نوع مطلب : کتاب ها، ◄◄◄فارسی، آموزش نرم افزار، 
برچسب ها : دانلود کتاب آموزش PLC، دانلود کتاب آموزش PLC S7، راهنمای جامع S7، راهنمای جامع PLC S7، دانلود کتاب آموزش STEP7، دانلود کتاب راهنمای جامع STEP 7، دانلود رایگان کتاب step7،
لینک های مرتبط : دانلود کتاب راهنمای جامع STEP 7 (جلد اول) مولف محمدرضا ماهر،
عباس نجفی
سه شنبه 25 خرداد 1395
راهنمای جامع PLC S7 جلد اول


کتاب حاضر راهنمای جامع و عملی PLC S7 زیمنس می باشد. در تدوین کتاب فرض بر این بوده که خواننده با مبانی PLC مختصرا آشناست، لذا مطالب مقدماتی در حد نیاز ذکر شده و از بیان تفصیلی مطالبی که قاعدتا باید در مراجعی مانند "طراحی دیجیتال" جستجو شود، خودداری شده است. این کتاب ابتدا تصویری کلی از PLC ترسیم می کند، سپس بحث را به صورت تخصصی در مورد پیکربندی و برنامه نویسی PLCهای سری S7 (STEP7) زیمنس دنبال می کند. پیکربندی سخت افزار و برنامه نویسی به زبان های LAD، STL و FBD به صورت کامل بیان شده است. برنامه نویسی به زیان های SFC و ST و همچنین بحث بر روی وقفه ها و کنترل کننده های PID و برخی مطالب دیگر به جلد دوم موکول شده است. جلد دوم راهنمای جامع STEP7 نیز از سایت پاوردی قابل دریافت می باشد. در تدوین این مجموعه منابع و مراجع بسیار ویژه از مدارک زیمنس مورد استفاده قرار گرفته است و سعی شده تا مطالبی که به صورت پراکنده در آن ها موجود بود به صورتی منسجم و کاربردی عرضه گردد.
برای دانلود رایگان کتاب راهنمای جامع STEP 7 (جلد اول) به ادامه مطلب مراجعه نمایید.


ادامه مطلب


نوع مطلب : کتاب ها، ◄◄◄فارسی، آموزش نرم افزار، 
برچسب ها : دانلود کتاب آموزش PLC، دانلود کتاب آموزش PLC S7، راهنمای جامع S7، راهنمای جامع PLC S7، دانلود کتاب آموزش STEP7، دانلود کتاب راهنمای جامع STEP 7، دانلود رایگان کتاب step7،
لینک های مرتبط : دانلود کتاب راهنمای جامع STEP7 (جلد دوم) مولف محمدرضا ماهر،
عباس نجفی
سه شنبه 25 خرداد 1395
با توجه به توسعه سیستم های فتوولتائیک و نصب و راه اندازی این سامانه ها در نقاط مختلف کشور، بهره برداری و نگهداری از این سیستم ها از اقدامات اساسی مورد نیاز بوده که باعث حفظ ارزش سرمایه و پایداری عملکرد آن می شود. در همین رابطه به دلیل نیاز به بهره برداری این سیستم های مستقل از شبکه جهت برق رسانی، شرکت توانیر با همکاری نمایندگان شرکت های توزیع نیروی برق و سازمان انرژی های نو اقدام به تهیه این دستورالعمل در قالب کمیته تخصصی "بازدید، سرویس و نگهداری سامانه های فتوولتائیک مستقل از شبکه" نمود. پس از انجام اقدامات قانونی و تایید مدارک این مستندات جهت استفاده به عنوان دستورالعمل بازدید، سرویس و نگهداری سامانه های فتوولتائیک مستقل از شبکه در اختیار شرکت های توزیع نیروی برق قرار می گیرد.
در ضمن شایان ذکر است که این دستورالعمل اطلاعات بسیار مفیدی را در مورد سیستم های فتوولتائیک در اختیار خوانندگان قرار می دهد و توصیه می شود علاقمندان به مطالعه در زمینه سیستم های فتوولتائیک، این دستورالعمل را مطالعه کنند.

برای دانلود این دستورالعمل، به ادامه مطلب مراجعه کنید.


ادامه مطلب


نوع مطلب : مقالات متفرقه برق، کتاب ها، ◄◄◄فارسی، 
برچسب ها : دانلود دستورالعمل بازدید و سرویس و نگهداری سامانه های فتوولتائیک مستقل از شبکه، سیستم های فتوولتائیک مستقل از شبکه، فتوولتائیک، سامانه های فتوولتائیک مستقل از شبکه، نصب و راه اندازی سیستم فتوولتائیک، فتوولتاییک، پاوردی مرجع تخصصی برق،
لینک های مرتبط :
عباس نجفی
دوشنبه 17 خرداد 1395
سیستم تولید همزمان برق و حرارت در واقع سیستمی است که حرارت خروجی آن به صورت مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد، همچون استفاده از دود و هوای خروجی در گلخانه یا کوره و یا نظایر آن، یا برای تولید آب گرم و بخار و یا کاربردهای دیگر بازیافت می گردد و بازده الکتریکی موثر آن بیش از 1/5 برابر متوسط بازده نیروگاه های حرارتی است.

مزایای بارز نیروگاه CHP:
 • افزایش راندمان: سیستم CHP می تواند باعث افزایش راندمان تولیدات پراکنده تا بیش از 85% گردد. این در حالی است که سیستم CHP تنها افزایش بسیار اندکی در هزینه سرمایه گذاری اولیه را به همراه دارد.
 • تامین حرارت مطمئن و انعطاف پذیز
 • محیط زیست: بازدهی بالای سیستم های CHP، باعث می شود تولید دی اکسید کربن و سایر آلاینده ها نظیر ترکیبات گوگردی و اکسیدهای نیتروژن کاهش یابد.
 • هزینه پایین تعمیر و نگهداری: با توجه به اینکه برای استفاده از حرارت تولیدی در یک واحد CHP تجهیزات کمتری در هر ساختمان مورد نیاز است، هزینه های تعمیرات و نگهداری تجهیزات نیز کمتر خواهد شد.


برای دانلود کامل این مقاله به ادامه مطلب مراجعه نمایید.ادامه مطلب


نوع مطلب : مقالات، ◄قدرت، 
برچسب ها : CHP، سیستم تولید همزمان برق و حرارت CHP، دانلود مقاله در مورد سیستم تولید همزمان برق و حرارت، مزایای نیروگاه CHP، نیروگاه تولید همزمان برق و حرارت، تولید همزمان گرما و برق، دانلود رایگان مقالات برق،
لینک های مرتبط :
عباس نجفی
شنبه 15 خرداد 1395
کتاب معادلات دیفرانسیل


نام کتاب: معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی

نویسندگان: محمود حصارکی، مرتضی فتوحی

انتشارات: موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف

کتاب حاضر اولین درس در زمینه معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی برای دانشجویان رشته های علوم پایه و مهندسی است. دست نوشته های این کتاب برای سال های متمادی در دانشگاه صنعتی شریف در دروس آشنایی با معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی و ریاضی مهندسی برای دانشجویان دوره کارشناسی رشته های ریاضی و مهندسی و همچنین در درس ریاضیات پیشرفته برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد رشته های مهندسی مکانیک و علم مواد تدریس شده است.

سرفصل های این کتاب عبارت است از:

سری فوریه

تبدیلات انتگرالی

معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی خطی و همگن روی میدان کران دار

معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی خطی و غیر همگن روی میدان کراندار

معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی روی میدان بی کران

بررسی کیفی جواب های معادلات دیفرانسیل

معادلات مرتبه اولادامه مطلب


نوع مطلب : کتاب ها، ◄◄◄فارسی، 
برچسب ها : دانلود رایگان کتاب معادلات دیفرانسیل، دانلود کتاب ریاضی دانشگاهی، دانلود کتاب معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی، محمود حصارکی، دانلود رایگان کتاب های مهندسی، سری فوریه، معادلات مرتبه اول،
لینک های مرتبط :
عباس نجفی
پنجشنبه 6 خرداد 1395

مطالب این کتابچه تجربه گرانبهای چندین ساله یک استاد کار می­باشد که همواره با مشکل ارباب رجوع در ارتباط بوده و هر روز با سیستمی نیروی برق کارخانه یا مرغداری یا بیمارستانی را تامین کرده است. امید است مطالب این جزوه برای عزیزان و مهندسانی که در امور تامین برق اضطراری و ساخت تابلوهای برق و توزیع آن زحمت زیادی می­کشند، مفید و موثر باشد.

فهرست این کتاب عبارت است از:

مقدمه

بار (بارهای اهمی-بارهای القائی، سلفی)

ژنراتور (جزییات و ضرایب توان ژنراتور- توان نامی- توان موقت- دمای محیط- ارتفاع از سطح دریا- ضریب قدرت- فیلنرهای غبارگیر- اطلاعات فنی ژنراتور- سرعت یا دوران- تکیه گاه روتور- فلنج و دیسک در اندازه استاندارد SAE- زغالی- بدون ذغال- تغذیه خود تحریک- تغذیه تحریک مجزا- ترانس- رگولاتور ولتاژ)

موتور (دائم- اصلی- موقت- توربو شارژر یا سوپر شارژر- اینتر کولر یا افتر کولر- رادیاتور- شرایط محیطی- گاورنر- کن باس- استاندارد فلنج و دیسک SAE- هوای ورودی- فلایول)

تابلوهای کنترل (تابلوهای قدیمی- تابلوهای رله تکنیک- تابلو با برد PLC- بردهای ATS بدون can Bus- بردهای ATS دارای Can Bus- بردهای سنکرونیزه Synchronizing- برد پارالل یک شهر و یک ژنراتور- بردهای پارالل چند ژنراتور- بردهای پارالل چند ژنراتور با هم و با برق شهر- برد پارالل یک گروه با گروهی دیگر)

در ادامه می تونید این کتابچه را به صورت رایگان دانلود نمایید
ادامه مطلب


نوع مطلب : مقالات متفرقه برق، کتاب ها، ◄◄◄فارسی، 
برچسب ها : راهنمای انتخاب موتور الکتریکی، راهنمای انتخاب ژنراتور، کتاب راهنمای انتخاب موتور ژنراتور و بردهای کنترل، دانلود رایگان کتاب مهندسی برق، دانلود رایگان کتاب های مهندسی برق، تابلوهای کنترل موتور، انواع ژنراتور،
لینک های مرتبط : دانلود کتاب نیروگاه هسته ای،
عباس نجفی
پنجشنبه 6 خرداد 1395
سازمان نظام مهندسی ساختمان هر ساله آزمون هایی جهت صدور پروانه کارشناس در بخش های مختلف ساختمانی از جمله تاسیسات الکتریکی برگزار می نماید. هم اکنون سایت پاوردی آخرین سوالات و پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی را در زمینه تاسیسات الکتریکی ویژه مهندسان برق فراهم نموده است.
در ادامه مطلب می توانید "سوالات و پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی رشته ی تاسیسات برقی بهمن ماه سال 94" به صورت رایگان دانلود نمایید.


ادامه مطلب


نوع مطلب : جزوات دانشگاهی، مقالات متفرقه برق، نظام مهندسی، 
برچسب ها : آزمون نظام مهندسی برق، سوالات آزمون نظام مهندسی برق تاسیسات الکتریکی، سوالات آزمون نظام مهندسی تاسیسات الکتریکی 94، پاسخنامه تشریحی آزمون نظام مهندسی برق، سوالات آزمون نظام مهندسی 94 به همراه پاسخنامه، ازمون نظام مهندسی، مبحث سیزدهم نظام مهندسی،
لینک های مرتبط :
عباس نجفی
چهارشنبه 5 خرداد 1395
سایت پاوردی دانشنامه برق، جزوه درسی کنترل خطی دکتر جبه دار را با کیفیت بسیار بالا به صورت PDF برای شما عزیزان آماده کرده است. این جزوه به صورت دست نویس بوده اما بسیار خوانا و با کیفیت می باشد. جزوه کنترل خطی که مدرسشان دکتر جبه دار هستند در 222 صفحه تهیه و تنظیم شده است که می توانید از طریق همین مطلب به صورت رایگان آن را دانلود نمایید.


ادامه مطلب


نوع مطلب : جزوات دانشگاهی، 
برچسب ها : جزوه کنترل خطی جبه دار، کتاب کنترل خطی جبه دار، دانلود رایگان جزوه دانشگاهی، دانلود جزوات درسی برق، جبه دار، کنترل خطی، دانلود رایگان کتب برق،
لینک های مرتبط :
عباس نجفی
چهارشنبه 5 خرداد 1395
نرم افزار ETAP یکی از نرم افزارهای تخصصی رشته برق بالخصوص گرایش قدرت می باشد. در این پست فصد داریم آموزشی از این نرم افزار را به همراه کاربرد آن در مسائل پهش بار سیستم قدرت قرار دهیم. این آموزش فارسی بوده و به صورت یک فایل PDF که 75 صفحه می باشد، در دسترس شما عزیزان قرار داده است. همانطور که بیان شد در این مجموعه ابتدا کلیات نرم افزار ETAP شامل منوها و قسمت های مختلف نرم افزار آورده شده و طریقه استفاده از نرم افزار ETAP بیان شده است. سپس کاربرد این نرم افزار در پخش بار و شیوه ی محاسبه پخش بار توسط نرم افزار ETAP توضیح داده شده است.
ادامه مطلب


نوع مطلب : آموزش نرم افزار، 
برچسب ها : آموزش نرم افزار ETAP، پخش بار، حل مساله پخش بار توسط ETAP، آموزش ETAP، پخش بار سیستم قدرت، پاوردی دانشنامه برق، دانلود رایگان آموزش etap،
لینک های مرتبط :
عباس نجفی
سه شنبه 4 خرداد 1395
صفحات جانبی
آمار سایت
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
logo-samandehiدر این وب
در كل اینترنت
به سایت مرجع تخصصی برق (ایران الکتریک) خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای پاوردی POWERD محفوظ است

آوازک