پاوردی POWERD این سایت با هدف ارتقا علمی مهندسان برق ایجاد شده است. موضوعات پاوردی تمام گرایش ها برق را از جمله قدرت، کنترل، مخابرات،الکترونیک،مکاترونیک و مهندسی پزشکی را شامل می شود. tag:http://www.powerd.ir 2019-05-21T07:20:03+01:00 mihanblog.com اثرات صاعقه 2018-12-17T14:40:26+01:00 2018-12-17T14:40:26+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/146 عباس نجفی آمار نشان می دهد که تقریبا 5000 عدد صاعقه همزمان با خطراتی برای انسان ها، ساختمان ها و تاسیسات اتفاق می افتد. شدت جریان متوسط صاعقه حدودا بیست هزار آمپر می باشد، در حالی که تاکنون صاعقه هایی با قدرت دویست هزار آمپر نیز تا به حال ثبت شده است. همه ساله حدود 2 میلیون صاعقه در جلگه ها و مناطق دیگر اتفاق می افتد که موجب مرگ انسان ها و حیوانات می شود. در زمینه صنعت نیز خسارات وارده از صاعقه تا میلیون ها دلار برآورد شده است. تعداد و شدت صاعقه ها در هر محل بستگی به مشخصات آن محل

آمار نشان می دهد که تقریبا 5000 عدد صاعقه همزمان با خطراتی برای انسان ها، ساختمان ها و تاسیسات اتفاق می افتد. شدت جریان متوسط صاعقه حدودا بیست هزار آمپر می باشد، در حالی که تاکنون صاعقه هایی با قدرت دویست هزار آمپر نیز تا به حال ثبت شده است.

همه ساله حدود 2 میلیون صاعقه در جلگه ها و مناطق دیگر اتفاق می افتد که موجب مرگ انسان ها و حیوانات می شود. در زمینه صنعت نیز خسارات وارده از صاعقه تا میلیون ها دلار برآورد شده است.

تعداد و شدت صاعقه ها در هر محل بستگی به مشخصات آن محل دارد و احتمال وقوع صاعقه می تواند در یک محل مشخص تغییر کند. اطلاعات در مورد احتمالات صاعقه اطلاعاتی بسیار مفید و با ارزشی هستند چرا که می توانند در نحوه جلوگیری از صدمات احتمالی و تعیین و استفاده از صاعقه گیر به ما کمک کنند.

اثار خرابی صاعقه می تواند به دوصورت مسقیم و غیر مستقیم باشد. منظور از حالت مستقیم این است که صاعقه به صورت مستقیم به ساختمان یا افراد برخورد کند. و حالت غیر مستقیم نیز این است که صاعقه در نزدیکی و مجاورت ساختمان برخورد کرده و منجر به صدمه به تاسیسات گردد.

]]>
دانلود نمونه سوالات امتحانی کنترل مدرن 2018-10-23T10:08:32+01:00 2018-10-23T10:08:32+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/145 عباس نجفی نمونه سوالات امتحانی درس کنترل مدرن به همراه پاسخ تشریحی سوالات که به صورت فایل pdf گردآوری شده است را می توانید در ادامه مطلب دانلود نمایید.این سوالات مربوط به دانشگاه خواجه نصیر طوسی می باشد که توسط استاد گرامی حمیدرضا تقی راد طراحی و تنظیم شده است. توصیه می شود حتما برای آمادگی در امتحان ترم این درس این سوالات را دانلود کرده و پس از حل به پاسخ نامه مراجعه نمایید.با تشکرتیم پاوردی نمونه سوالات امتحانی درس کنترل مدرن به همراه پاسخ تشریحی سوالات که به صورت فایل pdf گردآوری شده است را می توانید در ادامه مطلب دانلود نمایید.
این سوالات مربوط به دانشگاه خواجه نصیر طوسی می باشد که توسط استاد گرامی حمیدرضا تقی راد طراحی و تنظیم شده است. توصیه می شود حتما برای آمادگی در امتحان ترم این درس این سوالات را دانلود کرده و پس از حل به پاسخ نامه مراجعه نمایید.

با تشکر
تیم پاوردی
]]>
دانلود کتاب راهنمای طراحی سیستم های فتوولتائیک به منظور تامین انرژی الکتریکی به تفکیک اقلیم و کاربری 2018-04-16T09:12:28+01:00 2018-04-16T09:12:28+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/144 عباس نجفی در سال­های اخیر، به دلیل محدویت و گرانی سوخت­های فسیلی و نیزمسائل زیست­ محیطی، استفاده از انـرژیهـای نو رشد بسیاری داشته است. انرژی خورشید در دسترس­ ترین منبع انـرژی تجدیدپـذیر اسـت کـه بـه صـورت مسـتقیم و غیرمستقیم در دسترس می­ باشد. تابش خورشید بزرگترین منبع تجدیدپذیر انرژی روی کره زمین است و اگـر فقـط یـک درصد از صحراهای جهان با نیروگاه­ های خورشیدی به کار گرفته شوند، همین مقدار برای تولید برق سالانه جهـان کـافیست. برای بهره­ مندی از انرژی خورشیدی دو راه وجود دارد:

در سال­های اخیر، به دلیل محدویت و گرانی سوخت­های فسیلی و نیزمسائل زیست­ محیطی، استفاده از انـرژیهـای نو رشد بسیاری داشته است. انرژی خورشید در دسترس­ ترین منبع انـرژی تجدیدپـذیر اسـت کـه بـه صـورت مسـتقیم و غیرمستقیم در دسترس می­ باشد. تابش خورشید بزرگترین منبع تجدیدپذیر انرژی روی کره زمین است و اگـر فقـط یـک درصد از صحراهای جهان با نیروگاه­ های خورشیدی به کار گرفته شوند، همین مقدار برای تولید برق سالانه جهـان کـافیست. برای بهره­ مندی از انرژی خورشیدی دو راه وجود دارد:

 • استفاده از نور خورشید و تبدیل آن به الکتریسیته از طریق سلول­ های فتوولتاییک
 • استفاده از انرژی حرارتی خورشید و تبدیل آن به انواع انرژی­ های دیگر و یا استفاده مستقیم از آن

 

کشور ایران در منطقه­ ای با میزان بالایی از جذب انرژی خورشـیدی قـرار گرفتـه اسـت؛ بنـابراین، بایـد سیاسـتهـا و راهکارها طوری تنظیم شود که بتوان از این منبع انرژی بیشـترین بهـره را گرفـت. سیسـتم هـای فتوولتاییـک بـه صـورت واحدهای متصل به شبکه سراسری برق یا مستقل از آن جهت تأمین انرژی الکتریکی به کار گرفته می­ شوند. استفاده از سیستمهای فتوولتاییک در حالت مستقل از شبکه، می­تواند در جهت تأمین انرژی الکتریکی مصرف­ کنندگانی که به شبکه توزیع برق به علت شرایط جغرافیایی دسترسی ندارند، بسیار مقرون به صرفه و مشکل گشا باشد. همچنـین در مورد مصرف کنندگان متصل به شبکه نیز، استفاده از سیستمهای فتوولتاییک گام مهمی در بهبود مدیریت مصرف محسوب میشود. همچنین ویژگی­های سیستم­ های فتوولتاییک از جمله امکان بـه­ کـارگیری در مقیـاس هـای کوچـک و بـزرگ، امکـان استفاده در مناطق شهری و روستایی و زمانبری کم مراحل نصب و راه انـدازی آنهـا باعـث مـی شـود کـه اسـتفاده از ایـن سیستم ها جایگاه ویژه­ ای را در بین انرژی های تجدیدپذیر به خود اختصاص دهد.
یکی از اقدامات مورد نیاز برای آماده سازی شرایط لازم جهت استفاده گسترده­ تر از سیستم هـای فتوولتاییـک، تـدوین اسناد فنی حاوی مشخصات فنی و دستورالعملها و الزامات مرتبط با به کارگیری این سیستمهاست. در این راسـتا، پـروژه حاضر از سوی کارفرما، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهـور بـا عنـوان "راهنمـای طراحـی سیسـتم هـای فتوولتاییک به منظور تأمین انرژی الکتریکی به تفکیک اقلیم و کاربری "در قالـب یکـی از معیارهـا و ضـوابط مـورد نیـاز صنعت برق تعریف شد و در راستای انجام آن ضابطه حاضر تدوین گردید.

]]>
دانلود جزوه آموزشی شبکه MODBUS 2017-10-30T09:33:40+01:00 2017-10-30T09:33:40+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/140 عباس نجفی Modbus یک پروتکل ارتباطی است و ابتدا در سال 1979 توسط modicon که امروزه با نام  electric شناخته می شود، عرضه شد. کاربرد اولیه MODbus در استفاده از plc ها بود، اما به تدریج به عنوان یک استاندارد ارتباطی پذیرفته شدو بسیاری از سازندگان تجهیزات اتوماسیون آن را پشتیبانی کردند. بدین ترتیب Modbus به صورت یک استاندارد باز درآمد، به گونه ای که محصولات سازندگان مختلف به سهولت توسط این پروتکل با یکدیگر ارتباط برقرار کردند. سازندگان وسایل کوچک نیز ترجیح دادند این پروتکل را با ارتباط RS232 Modbus یک پروتکل ارتباطی است و ابتدا در سال 1979 توسط modicon که امروزه با نام  electric شناخته می شود، عرضه شد. کاربرد اولیه MODbus در استفاده از plc ها بود، اما به تدریج به عنوان یک استاندارد ارتباطی پذیرفته شدو بسیاری از سازندگان تجهیزات اتوماسیون آن را پشتیبانی کردند. بدین ترتیب Modbus به صورت یک استاندارد باز درآمد، به گونه ای که محصولات سازندگان مختلف به سهولت توسط این پروتکل با یکدیگر ارتباط برقرار کردند. سازندگان وسایل کوچک نیز ترجیح دادند این پروتکل را با ارتباط RS232 یا RS485 در وسایل خود به کار برند تا استفاده از آن ها در پروژه های بزرگ مهیا شود.
در ادامه ی مقاله به صورت کامل نحوه ارتباط modbus شرح داده شده است.
این مقاله توسط جناب مهندس محمدرضا ماهر نگارش شده است.
برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید. ]]>
برق هسته ای؟ 2017-05-22T08:24:00+01:00 2017-05-22T08:24:00+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/138 عباس نجفی برق هسته‌ای آخرین گزینه انرژی پایدار است گروه فعالان محیط زیستی «دوستداران زمین» در اسکاتلند، در سالگرد حادثه چرنوبیل، برق هسته‌ای را به‌عنوان آخرین گزینه انرژی پایدار برای بشر عنوان کرده‌اند. امروز ۲۶ آوریل ۲۰۱۷،‌ سی و یکمین سالگرد رخ‌داد فاجعه هسته‌ای چرنوبیل اوکراین هست که در آن راکتور شماره چهار این نیروگاه منفجر شد و پی‌آمدهای فاجعه‌بار بسیاری به ارمغان آورد. د

برق هسته‌ای آخرین گزینه انرژی پایدار است گروه فعالان محیط زیستی «دوستداران زمین» در اسکاتلند، در سالگرد حادثه چرنوبیل، برق هسته‌ای را به‌عنوان آخرین گزینه انرژی پایدار برای بشر عنوان کرده‌اند.

امروز ۲۶ آوریل ۲۰۱۷،‌ سی و یکمین سالگرد رخ‌داد فاجعه هسته‌ای چرنوبیل اوکراین هست که در آن راکتور شماره چهار این نیروگاه منفجر شد و پی‌آمدهای فاجعه‌بار بسیاری به ارمغان آورد.

دکتر ریچارد دیکسون، از گروه دوستداران زمین در اسکاتلند می‌گوید این حادثه هیچ‌گاه نباید فراموش شود.

او می‌گوید« انفجار نیروگاه چرنوبیل، فریادی بود بر سر دنیا که هیچ گاه از آن خلاصی نخواهد بود».

تلاش در جهت مقصر دانستن اوپراتورها و طراحان راکتور، و اطمینان دادن به این موضوع که این اتفاق هیچ‌گاه دوباره رخ نخواهد داد، نتوانست پرده‌ ضخیم تشعشعات رادیواکتیویی که بر سر اروپا کشیده شد را بی‌اثر کند، میراث بهداشتی ترسناک این فاجعه در این منطقه و هزینه‌های زیاد آن برای پاکسازی منطقه از دیگر عوارض این فاجعه بود.

دیکسون می‌گوید: در مورد میزان تلفات این حادثه حرف و حدیث زیاد است اما سازمان بهداشت جهانی میزان تلفات انسانی این حادثه را ۱۶ هزار نفر اعلام کرده است. حتی در اسکاتلند نیز اثرات مستقیم این حادثه احساس شد و بعد از گذشت ۲۴ سال بالاخره محدودیت‌های چرای گوسفندان در مناطق آلوده لغو شد.

به اعتقاد دیکسون، برق هسته‌ای آخرین انتخاب در انرژی پایدار برای بشر است.

او می‌گوید: در کشوری چون اسکاتلند که پتانسیل انرژی‌های تجدیدپذیر در آن فراوان است، دیوانه نیستیم که به فکر نیروگاه‌های هسته‌ای باشیم.

حتی اگر کسی نگران به‌جا گذاشتن یک میراث خطرناک برای هزار نسل آینده هم نباشد، خطر رخ‌داد حوادث، تهدیدات تروریستی یا تعلل‌های غیرقابل باور در ساخت و ساز آن، و هزینه‌های به شدت بالای نیروگاه هسته‌ای، در هر استراتژی معقول تولید انرژی برای یک کشور، عاملی برای کنار گذاشتن این نوع تولید انرژی باشد.

]]>
دکل مونوپل 2017-05-22T06:29:00+01:00 2017-05-22T06:29:00+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/139 عباس نجفی دکل مونوپل: دکل‌های تک‌پایه یا مونوپل این دکل‌ها با مقاطع چند وجهی ساخته می‌شوند. که بر روی یک پایه استوار بوده و لنگر زیادی در پای دکل وجود دارد. در ساخت این نوع دکل ها از سکشن های ۶ متری استفاده می شود.

دکل مونوپل:

دکل‌های تک‌پایه یا مونوپل

این دکل‌ها با مقاطع چند وجهی ساخته می‌شوند. که بر روی یک پایه استوار بوده و لنگر زیادی در پای دکل وجود دارد.

در ساخت این نوع دکل ها از سکشن های ۶ متری استفاده می شود.

]]> مطلبی درباره سیم کشی اصولی ساختمان 2017-05-22T06:05:00+01:00 2017-05-22T06:05:00+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/137 عباس نجفی

با سلام ، در سیم کشی ساختمان باید از سیم مفتولی(استخوانی) استفاده کرد در صورت استفاده از سیم افشان باید سرِسیم لحیم و یا سر سیم مناسب زده شود بعد از آن زیر ترمینال رفته و محکم شود سر سیم های سوزنی کیفیت مطلوبی ندارند و سرسیم های گلویی(بندپوتینی) جدیدترین نوع سر سیم برای این منظور هستند و در بازار متداول شده اند اما در اکثر اقات برخی افراد نابلد از سر سیم زن چندکاره و گاهی انبردست معمولی برای پرس این سرسیم استفاده می کنند که کار درستی نیست و به هیچ عنوان اتصال مناسب با حالت مقطع مربعی و دنده -د

با سلام ، در سیم کشی ساختمان باید از سیم مفتولی(استخوانی) استفاده کرد در صورت استفاده از سیم افشان باید سرِسیم لحیم و یا سر سیم مناسب زده شود بعد از آن زیر ترمینال رفته و محکم شود سر سیم های سوزنی کیفیت مطلوبی ندارند و سرسیم های گلویی(بندپوتینی) جدیدترین نوع سر سیم برای این منظور هستند و در بازار متداول شده اند اما در اکثر اقات برخی افراد نابلد از سر سیم زن چندکاره و گاهی انبردست معمولی برای پرس این سرسیم استفاده می کنند که کار درستی نیست و به هیچ عنوان اتصال مناسب با حالت مقطع مربعی و دنده -دنده بصورت فشرده حاصل نمی شود با توجه به اینکه وسیله مربوط(تصویر سرسیم و پرس آن را در زیر می بینید)در بازار موجود می باشد استفاده از آن را می توان به برقکاران توصیه نمود.

]]>
دانلود رایگان کتاب طراحی ماشین های الکتریکی - طراحی ترانسفورماتور 2017-05-21T17:26:22+01:00 2017-05-21T17:26:22+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/136 عباس نجفی سایت پاوردی برای شما عزیزان کتاب طراحی ماشین های الکتریکی بخش طراحی ترانسفورماتور را به صورت رایگان مهیا کرده است. این کتاب نوشته دکتر ابوالفضل واحدی می باشد که توسط انتشارات دانشگاه علم و صنعت به چاپ رسیده است. موضوعات این کتاب عبارت است از:ساختار و انواع ترانسفورماتورمقدمه ای بر طراحی ترانسفورماتورمعادلات طراحی ترانسفورماتورانتخاب پارامترهای طراحی ترانسفورماتورابعاد هسته مغناطیسی ترانسسیم پیچی های ترانسفورماتوربررسی کارائی ترانسفورماتور طراحی شدهخنک کاری ترانسفورماتوربرای دانلود کتاب به ادامه سایت پاوردی برای شما عزیزان کتاب طراحی ماشین های الکتریکی بخش طراحی ترانسفورماتور را به صورت رایگان مهیا کرده است. این کتاب نوشته دکتر ابوالفضل واحدی می باشد که توسط انتشارات دانشگاه علم و صنعت به چاپ رسیده است. موضوعات این کتاب عبارت است از:
ساختار و انواع ترانسفورماتور
مقدمه ای بر طراحی ترانسفورماتور
معادلات طراحی ترانسفورماتور
انتخاب پارامترهای طراحی ترانسفورماتور
ابعاد هسته مغناطیسی ترانس
سیم پیچی های ترانسفورماتور
بررسی کارائی ترانسفورماتور طراحی شده
خنک کاری ترانسفورماتور


برای دانلود کتاب به ادامه مطلب مراجعه کنید.
]]>
مدارات سنکرون چک 2017-05-20T10:50:02+01:00 2017-05-20T10:50:02+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/135 عباس نجفی در هر ایستگاه یک رله سنکرون چک تعبیه شده است که برای وصل کردن بریکرها استفاده می شود. معمولا یک مدار اتوماتیک و یک مدار دستی برای سنکرون هست. در حالت اتومات اپراتور وقتی کلید یک خط را انتخاب و اصطلاحا call میکند ولتاژ pt خط در یک طرف رله سنکرون حاضر شده و ولتاژ باس هم در سمت دیگر رله طبق تنظیم در مدت زمان معین سنکرون بودن دو طرف را چک کرده و بریکر را وصل می کند. در مدارات سنکرون دستی پس از call ولتاژها در صفحه سنکرون دستی تابلو کنترل ظاهر شده و اپراتور در لحظه ای که بهترین وضعیت وجود داشت فرمان در هر ایستگاه یک رله سنکرون چک تعبیه شده است که برای وصل کردن بریکرها استفاده می شود.
معمولا یک مدار اتوماتیک و یک مدار دستی برای سنکرون هست. در حالت اتومات اپراتور وقتی کلید یک خط را انتخاب و اصطلاحا call میکند ولتاژ pt خط در یک طرف رله سنکرون حاضر شده و ولتاژ باس هم در سمت دیگر رله طبق تنظیم در مدت زمان معین سنکرون بودن دو طرف را چک کرده و بریکر را وصل می کند.
در مدارات سنکرون دستی پس از call ولتاژها در صفحه سنکرون دستی تابلو کنترل ظاهر شده و اپراتور در لحظه ای که بهترین وضعیت وجود داشت فرمان صادر می کند.
در بعضی ایستگاهها مدارات by pass هم تعریف شده که به اپراتور اجازه می دهد، بدون در نظر گرفتن وضعیت سنکرون فرمان دهد.
اگر یک طرف ولتاژ رله سنکرون صفر باشد یعنی خط dead باشد عملا سنکرون معنایی ندارد و بلافاصله وصل میشود
بسته به شرایط ایستگاه و توپولوژی شبکه دفتر فنی محدوده ولتاژ و زاویه و فرکانس قابل قبول برای سنکرون را تعریف میکند
در این نقشه مدارات تک خطی pt خروجی ها نشان داده شده که هر کدام با call شدن از طرف اپراتور کنتاکتور مربوطه تحریک و ولتاژ را به رله میرساند
این شمای تک خط مدارات یک باس ایستگاه انتقال در سمت 63 را ترسیم کرده برای باس دوم و همچنین برای سمت 230 ایستگاه مدارات مشابه ای برای همین رله وایرینگ شده است .
 
 نقشه مدارات سنکرون چک یک باس 63 در یک ایستگاه انتقال

برای واحد ریکلوزر این مدار کاربردی ندارد و رله هایی که ریکلوزر را انجام میدهند خود معمولا سنکرون ره هم چک میکنند در خطوط فوق توزیع دیستانس و در خطوط انتقال هم یا دیستانس یا رله اشکال کلید وظیفه ریکلوز و سنکرون کردن را انحان میدهند
البته در خطوط فوق توزیع چون معمولا کلید زنی اول از سمت ایستگاه فشار قوی است سنکرون چندان کاربردی ندارد چون خط در حالت dead وصل میشود
ولتاژ رله سنکرون معمولا فاز به فاز و بعضی موارد فاز به زمین است
در طرح توسعه ایستگاه خط جدید هم باید در این مدار اضافه شده و مطابق خطوط بالا مدارات تعریف شود
شرط قطع نبودن فیوز pt هم در مدار سنکرون لحاظ میشود تا مانع از وصل در حالت غیر سنکرون شود ]]>
نحوه عملکرد و اجزای آسانسور 2017-05-19T10:01:39+01:00 2017-05-19T10:01:39+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/134 عباس نجفی ]]> آب‌گرم‌کن خورشیدی (Solar water heating) 2017-05-18T09:57:19+01:00 2017-05-18T09:57:19+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/133 عباس نجفی دستگاهی است که با جذب انرژی خورشیدی آب مورد نیاز را گرم می‌کند. استفاده از انرژی خورشیدی جهت گرم نمودن آب به جهت رایگان بودن این منبع عظیم انرژی، از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. سیستم‌های آبگرمکن خورشیدی دارای تقسیم بندی‌های مختلفی می‌باشند که عبارتند از: دستگاهی است که با جذب انرژی خورشیدی آب مورد نیاز را گرم می‌کند. استفاده از انرژی خورشیدی جهت گرم نمودن آب به جهت رایگان بودن این منبع عظیم انرژی، از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. سیستم‌های آبگرمکن خورشیدی دارای تقسیم بندی‌های مختلفی می‌باشند که عبارتند از:
]]>
تابلو برق راه انداز نرم- تابلو برق soft starter 2017-05-18T09:41:44+01:00 2017-05-18T09:41:44+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/132 عباس نجفی تابلو برق سافت استارتر یا استارت کننده نرم موتور، از جمله تجهیزاتی است که امروزه به صورت گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله بر اساس کنترل ولتاژ موتور عمل کرده و موتور را به صورت نرم راه اندازی کرده و به صورت نرم نیز موتور را متوقف می کند. قابلیتهای یک سافت استارتر شامل موارد ذیل می باشد :1 -  بسیاری از سافت استارترها دارای کنتاکتهای بایپس داخلی هستند، یعنی زمانی که موتور به صورت نرم راه اندازی شد و به دور مورد نظر رسید، این کنتاکتهای داخلی وصل شده و زوج تریستورهای داخل تابلو برق سافت استارتر یا استارت کننده نرم موتور، از جمله تجهیزاتی است که امروزه به صورت گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله بر اساس کنترل ولتاژ موتور عمل کرده و موتور را به صورت نرم راه اندازی کرده و به صورت نرم نیز موتور را متوقف می کند.

 قابلیتهای یک سافت استارتر شامل موارد ذیل می باشد :

1 -  بسیاری از سافت استارترها دارای کنتاکتهای بایپس داخلی هستند، یعنی زمانی که موتور به صورت نرم راه اندازی شد و به دور مورد نظر رسید، این کنتاکتهای داخلی وصل شده و زوج تریستورهای داخلی سافت استارتر را از مدار خارج می کنند.

 2- قابلیت اتصال سافت استارتر به صورت مثلث به موتور سه فاز از جمله موارد دیگری است که در سافت استارترها در نظر گرفته شده. این قابلیت باعث می شود که اولا جریانهای راه اندازی کاهش یابد و دوم اینکه از حداکثر قدرت موتور استفاده شده و گشتاور راه اندازی نیز افزایش یابد.

 3 - در یک سری از سافت استارترها می توان گشتاور را نیز کنترل کرد. یعنی طی کار موتور می توان با تغییر ولتاژ موتور روی گشتاور نیز اعمال کنترل نمود .  

 4 - کنترل حرارت موتور نیز از قابلیتهای دیگر سافت استارترهای جدید است. با نصب یک مقاومت  PTC  بر روی بدنه موتور و اتصال آن به سافت استارتر این امر قابل اجرا است.

 5 - کنترل بالانس نبودن ولتاژ های سه فاز یا قطع یک یا دو فاز از سه فاز نیز از قابلیتهای دیگر سافت استارتر است .

 6 - با سافت استارتر می توان موتور را در برابر اضافه بار نیز حفاظت کرد.

 7 - برعکس شدن فاز ، نیز یکی از مواردی است که می تواند برای موتور اتفاق بیفتد. این مورد نیز در سافت استارترها برای حفاظت در نظر گرفته شده است.

]]>
MapRE چیست؟ 2017-05-18T09:29:38+01:00 2017-05-18T09:29:38+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/131 عباس نجفی تجزیه و تحلیل چند معیاره برای برنامه ریزی انرژی های تجدید پذیر (MapRE) ابتکار به دنبال ارائه یک چارچوب برای شناسایی سیستماتیک و ارزیابی مناطق برای انرژی های تجدید پذیر توسعه طور عمده بر روی انرژی خورشیدی و باد فن آوری برای کشورهای در حال توسعه. با ارائه مقامات دولتی، تنظیم کننده، آب و برق، و سایر ذینفعان اطلاعات در مورد معیارهای مکان های متعدد برای مناطق انرژی های تجدید پذیر که ممکن است در فرم از ابزار برنامه ریزی تجدید، ابتکار عمل MapRE به دنبال بهبود برنامه ریزی از کم کربن، مقرون به صرفه، اجتم تجزیه و تحلیل چند معیاره برای برنامه ریزی انرژی های تجدید پذیر (MapRE) ابتکار به دنبال ارائه یک چارچوب برای شناسایی سیستماتیک و ارزیابی مناطق برای انرژی های تجدید پذیر توسعه طور عمده بر روی انرژی خورشیدی و باد فن آوری برای کشورهای در حال توسعه. با ارائه مقامات دولتی، تنظیم کننده، آب و برق، و سایر ذینفعان اطلاعات در مورد معیارهای مکان های متعدد برای مناطق انرژی های تجدید پذیر که ممکن است در فرم از ابزار برنامه ریزی تجدید، ابتکار عمل MapRE به دنبال بهبود برنامه ریزی از کم کربن، مقرون به صرفه، اجتماعی و محیط زیست سیستم های انرژی مسئول. در حال حاضر، تاکید بر مناطق خورشیدی و بادی در مقیاس ابزار، اما مدل فضایی همچنین ممکن است به شناسایی خارج از شبکه توسعه است.

معیارهای مکان برآورد شده برای هر منطقه مناسب بالقوه و یا منطقه پروژه شامل هزینه levelized برق (LCOE) از نسل، اتصال انتقال، و جاده دسترسی؛ فاصله تا نزدیکترین مرکز بار بزرگ، نمره انسان رد پای (پروکسی برای درجه اختلال انسانی)، ارزش ظرفیت باد (اندازه گیری که چگونه به خوبی تولید بادی مشخصات سری زمانی منطبق بر زمان، تقاضا مشخصات سری)، و تراکم جمعیت. این و معیارهای دیگر برای مناطق نقشه برداری برای مشاهده و مقایسه از طریق پی دی اف های تعاملی و نقشه مبتنی بر وب در دسترس هستند و اکسل ابزار صفحه گسترده. همه ورودی داده های غیر اختصاصی و خروجی برای دانلود در دسترس است.


What is MapRE?

The Multi-criteria Analysis for Planning Renewable Energy (MapRE) initiative seeks to provide a framework for the systematic identification and valuation of areas for renewable energy development–focusing mainly on solar and wind technologies–for developing countries. By providing government officials, regulators, utilities, and other stakeholders information about multiple siting criteria for possible renewable energy zones in the form of reproducible planning tools, the MapRE initiative seeks to improve the planning of low-carbon, cost-effective, socially and environmentally responsible energy systems. Currently, the emphasis is on utility-scale solar and wind zones, but the spatial models may also be applied to identify off-grid development.

Siting criteria estimated for each potential suitable zone or project area include the levelized cost of electricity (LCOE) of generation, transmission connection, and road access; distance to the nearest major load center, human footprint score (a proxy for degree of human disturbance), capacity value of wind (a measure of how well a wind generation time series profile matches the demand time series profile), and population density. These and other criteria for mapped zones are available for viewing and comparison through the interactive pdf and web-based maps and excel spreadsheet tools. All non-proprietary data inputs and outputs are available for download.
]]>
برج خنک‌کننده یا برج خنک‌کن Cooling tower 2017-05-18T09:15:50+01:00 2017-05-18T09:15:50+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/130 عباس نجفی وسیله‌ای برای دفع حرارت زاید آب مورد استفاده در چگالنده از طریق تبادل حرارتی با هوا است. برج‌های خنک‌کن معمولاً با تبخیر آب، حرارت ایجاد شده در یک واحد شیمیایی را دفع کرده و سیال سرویس را تا دمای  حباب مرطوب هواپایین می‌آورند؛ البته باید در نظر داشت در برخی از برج‌های خنک‌کن با چرخه بسته که به برج خنک‌کن خشک مشهور هستند، کاهش دمای سیال سرویس صرفاً تا دمایی نزدیک به دمای حباب خشک هوا امکان‌پذیر است.به عبارت ساده‌تر، برج خنک‌کننده سیستمی است که از آن به جهت خنک سازی آبی در فرآیندهای سردسازی س وسیله‌ای برای دفع حرارت زاید آب مورد استفاده در چگالنده از طریق تبادل حرارتی با هوا است. برج‌های خنک‌کن معمولاً با تبخیر آب، حرارت ایجاد شده در یک واحد شیمیایی را دفع کرده و سیال سرویس را تا دمای  حباب مرطوب هواپایین می‌آورند؛ البته باید در نظر داشت در برخی از برج‌های خنک‌کن با چرخه بسته که به برج خنک‌کن خشک مشهور هستند، کاهش دمای سیال سرویس صرفاً تا دمایی نزدیک به دمای حباب خشک هوا امکان‌پذیر است.

به عبارت ساده‌تر، برج خنک‌کننده سیستمی است که از آن به جهت خنک سازی آبی در فرآیندهای سردسازی سیستم‌های تهویه مطبوع، پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و غیره استفاده می‌گردد.

از برج خنک‌کن در سیستم خنک‌ کاری واحدهای پالایشگاهی، پتروشیمیایی و سایر واحدهای شیمیایی مشابه، نیروگاه‌های حرارتی و سیستم‌های اچ‌وی‌ای‌سی برای  تهویه مطبوع ساختمان استفاده می‌شود. دسته‌بندی برج‌های خنک‌کن بر اساس نوع تماس هوا با آب صورت می‌گیرد؛ متداول‌ترین گونه‌های برج خنک‌کن بر اساس مکانیزم‌های جابه‌جایی طبیعی و جابه‌جایی اجباری تقسیم‌بندی می‌شوند.

از نظر ابعاد و اندازه، برج‌های خنک‌کن در مدل‌های کوچک پشت ‌بامی برای ساختمان ‌های مسکونی تا سازه‌هایی غول‌پیکر و هذلولی‌شکل (مانند برج‌های خنک‌کن نیروگاه‌ها که ارتفاع‌شان در حدود دویست متر و قطرشان در حدود یک‌صد متر می‌رسد، وجود دارند.
همچنین نوعی از برج‌های خنک‌کن با شکل مستطیلی با ارتفاع تقریبی چهل متر و طول هشتاد متر نیز وجود دارد. در بیش‌تر موارد از برج‌های خنک‌کن هذلولی‌شکل در نیروگاه‌های هسته‌ای استفاده می‌شود؛  هرچند که در برخی از واحدهای شیمیایی بزرگ و سایر واحدهای صنعتی نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. در مقابل این برج‌های خنک‌کن عظیم‌الجثه که در صنایع خاصی به کار گرفته می‌شوند، اکثریت قریب به اتفاق برج‌های خنک‌کن تجهیزات کوچک هستند که در کنار واحدهای مختلف صنعتی یا مسکونی برای تهویه هوا به کار می‌رود.

]]>
مباحث بحث برانگیز نظام مهندسی 2016-09-26T18:37:55+01:00 2016-09-26T18:37:55+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/125 عباس نجفی یکی از مواردی که در مقررات ملی ساختمان ایران و در بحث سیم کشی فراموش شده و عملا نظارت را فاقد کارایی و اعمال نظر کرده  آن است که سیم کشی مجدد(rewire) دیده و تعریف نشده  است مثلا باید در ابتدای بحث سیم کشی چنین مضمومنی را در مقررات داشتیم " سیم کشی در لوله ها باید به گونه ای باشد که امکان سیم کشی مجدد در لوله های برق امکان پذیر باشد " برقکاران قدیم به این موضوع اهمیت زیادی می دادند و اگر کسی تا به این حد در سیم کشی نمی رسیدند قبول مسئولیت نمی کرد..  و اما در دهه های اخیر یکی از مواردی که در مقررات ملی ساختمان ایران و در بحث سیم کشی فراموش شده و عملا نظارت را فاقد کارایی و اعمال نظر کرده  آن است که سیم کشی مجدد(rewire) دیده و تعریف نشده  است مثلا باید در ابتدای بحث سیم کشی چنین مضمومنی را در مقررات داشتیم " سیم کشی در لوله ها باید به گونه ای باشد که امکان سیم کشی مجدد در لوله های برق امکان پذیر باشد " برقکاران قدیم به این موضوع اهمیت زیادی می دادند و اگر کسی تا به این حد در سیم کشی نمی رسیدند قبول مسئولیت نمی کرد..  و اما در دهه های اخیر این موضوع به فراموشی سپرده شده و حتی افرادی به عنوان اولین تجربه اقدام به سیم کشی یک ساختمان چندین واحدی می کنند و نهایتا به ضرب هر حیله ای شده مدارها و چراغها را برقدار و روشن می کنند و در نهایت مهندس ناظر هم مجبور به قبول کار آنها خواهد شد چرا که چیزی بنام امکان سیم کشی مجدد در مقررات نداریم و هر اقدام اصلاحی با این جواب روبرو می شود که در مقررات که نیامده ، پس چه باید کرد! تصاویر بسیاری از این نوع سیم کشی ها را حتما در گروهها و شبکه های اجتماعی دیده اید.که  قطعه ای یا تابلوی برق در جای مناسب نیست و یا  سیم کشی در برخی لوله ها به تعداد کافی نیست و... اگر این بندی از مقررات بود مهندس ناظر تازه کار هم از روز اول با برقکارو سازنده طی می کرد که چنین سیم کشی می خواهند، بنظر مخلص شما، سیم کشی ساختمانهایی که در سالهای اخیر صورت گرفته و فاقد انجام هر نوع کار اصلاحی است و گویی با  لوله های برق، سیم کشی زیر گچی انجام شده است. در رشته برق بر خلاف بسیاری از رشته ها یکی از معضلاتی که وجود دارد و از جانب همکاران مطرح می شود آن است که در موارد زیادی از نظارت دیده شده به ساختمان سر زدیم همه چیز پوشیده شده و تاییدش برای ناظر مسئولیت دارد و تا چه حد می توانیم چشم پوشی کنیم مقررات ملی ساختمان برای چنین سوالی ، هیچ جوابی ندارد چرا که اول باید قبول می کرد سیم کشی مجدد معنا دارد تا آن وقت دست مهندس برای اصلاحات بواسطه قانون باز می بود.


یکی از مواردی که در مقررات ملی ساختمان ایران بحث برانگیز بود در مورد نصب پریز در اتاق ها بوده با چنین مضمونی است "در همه اتاقها و فضاهای مسکونی (جز آشپزخانه، دستشویی، حمام و نظایر آن)پریزها باید در نقاطی تعبیه شوند كه فاصله هیچیک از نقاط خط پیرامون كف اتاق، از تصویر پریزها برروی خط پیرامون از 5/ 1 متر بیشتر نباشد. "بدین معنی كه فاصله دو پریز در طول و عرض اتاق حداكثر برابر 3 متر می باشد. اندازه گیری بر روی خط پیرامون انجام می شود درها و پنجره های شروع شده از كف نباید در اندازه گیری دخالت داده شوند.فاصله تصویر پریز بر روی خط پیرامون از نزدیکترین لبه در یا پنجرهای كه از كف شروع شده است نباید از 5/ 1 متربیشتر باشد  در مقررات ما مبنا را بر حداکثر قرار داده در صورتی که می توانست مبنا را برحداقل قرار دهد که در خیلی از کشورها ملاک عمل است مطابق مقررات ما قرار دادن یک پریز با فاصله 10 سانتیمتری و یا حتی کمتر از کنج یک اتاق ایراد محسوب نمی شود شما باید حداکثر 5/1 متر را رعایت کنید. در صورتی که در سایر استاندارد مبنا را بر حداقل فاصله از لبه ها و کنج ها قرار داده اند.


یکی از بدفهمی های مقررات ایران ، مربوط به سخت گیری برخی مهندسین در سیم کشی روی دیوار است در جایی از مبحث 13 نیامده که سیم کشی روی دیوار بصورت افقی عیب و ایرادی دارد اما برخی از همکاران مهندس ناظر با سخت گیری حتی حاضر نیستند سازنده ای دو پریز نزدیک بهم را هم را نیز بصورت افقی بهم وصل کرده و برق رسانی کند این در حالی است که منطقا  کوتاه ترین فاصله باید انتخاب شود در کنار این ما از خیلی از موارد واضح و روشن صرفنظر می کنیم در هر حال اجرای مقررات هرچند هم ضعف هایی دارد ملاک عمل است و باید آن را بکار بست.


]]>
دانلود مقاله راه اندازی نرم (soft starter) برای انواع موتورهای القایی 2016-09-21T12:27:30+01:00 2016-09-21T12:27:30+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/124 عباس نجفی سافت استارتر (soft starter)  چیست؟در واقع منظور از از سافت استارتر یا راه اندازی نرم، کنترل جریان و شتاب راه اندازی با استفاده از مبدل های الکترونیک قدرت می باشد.موتورهای القایی که در صنعت بیشترین کاربرد را به دلیل داشتن راندمان بالا و ساختار ساده دارند، دارای مشکل عمده راه اندازی می باشند؛ به طوری که جریان راه اندازی در بعضی از موتورها به هفت برابر جریان نامی نیز می رسد. در صورتی که موتور تحت بار راه اندازی شود یا دینامیک موتور کند باشد، جریان راه اندازی به سرعت کاهش نمی یابد و به مدت قا سافت استارتر (soft starter)  چیست؟
در واقع منظور از از سافت استارتر یا راه اندازی نرم، کنترل جریان و شتاب راه اندازی با استفاده از مبدل های الکترونیک قدرت می باشد.

موتورهای القایی که در صنعت بیشترین کاربرد را به دلیل داشتن راندمان بالا و ساختار ساده دارند، دارای مشکل عمده راه اندازی می باشند؛ به طوری که جریان راه اندازی در بعضی از موتورها به هفت برابر جریان نامی نیز می رسد. در صورتی که موتور تحت بار راه اندازی شود یا دینامیک موتور کند باشد، جریان راه اندازی به سرعت کاهش نمی یابد و به مدت قابل توجهی تداوم می یابد که علاوه بر اعمال اثرات گذرایی به شبکه همچون کاهش ولتاژ و همچنین اعمال تنش های حرارتی و مکانیکی به سیم بندی خود استاتور موتور، اغلب در صنعت باعث تحریک سیستم های حفاظتی همچون بی متال و فیوزهای قطع تغذیه می گردد.
یکی از راه های جلوگیری از این نوع راه اندازی استفاده از سافت استارترها می باشد. در این مقاله انواع راه اندازی موتورهای القایی شرح داده شده است و سپس استفاده از سافت استارترها به طور کامل تشریح شده است.


برای دانلود مقاله به زبان فارسی به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

]]>
دانلود جزوه آموزشی PLC به زبان STL 2016-09-09T12:04:05+01:00 2016-09-09T12:04:05+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/123 عباس نجفی PLC یا (PROGRAMMABLE LOGIC CONTROLLER) کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی در واقع کنترل کننده نرم افزاری است که در قسمت ورودی اطلاعاتی را به صورت باینری دریافت و آنها را طبق برنامه ایی که در حافظه اش ذخیره شده پردازش می نماید و نتیجه عملیات را نیز از قسمت خروجی به صورت فرمان هایی به گیرنده ها و اجرا کننده های فرمان ارسال می کند.PLC ها مشخصه‌های فراوانی دارند ولی پركاربردترین آنها عبارتند از : تعداد ورودی و خروجی دیجیتال و آنالوگ، تعداد تایمر، تعداد شمارنده، تعداد رله های كمكی، حجم حا PLC یا (PROGRAMMABLE LOGIC CONTROLLER) کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی در واقع کنترل کننده نرم افزاری است که در قسمت ورودی اطلاعاتی را به صورت باینری دریافت و آنها را طبق برنامه ایی که در حافظه اش ذخیره شده پردازش می نماید و نتیجه عملیات را نیز از قسمت خروجی به صورت فرمان هایی به گیرنده ها و اجرا کننده های فرمان ارسال می کند.

PLC ها مشخصه‌های فراوانی دارند ولی پركاربردترین آنها عبارتند از : تعداد ورودی و خروجی دیجیتال و آنالوگ، تعداد تایمر، تعداد شمارنده، تعداد رله های كمكی، حجم حافظه قابل برنامه ریزی ، سرعت اجرای دستورات .

 كارخانه های سازنده PLC برای آن، نرم افزاری تهیه می كنند پس از نصب نرم افزار روی كامپیوتر می توان برنامه دلخواه را نوشت و سپس آن برنامه را از كامپیوتر وارد PLC نمود.

زبان STL یکی از زبانهای برنامه نویسی PLC  ها می باشد، plc های برند زیمنس برای همه مهندسین این صنعت شناخته شده می باشد،اگر شما با plc های برند زینس برنامه نویسی کرده باشید با زبان های مختلفی همچون STL , LAD , FBD ,SCL , SFC آشنا خواهید بود. زبان STL یکی از پرکاربردترین زبانها و در عین حال کمی تخصصی تر و مشکل تر از دیگر زبانهای پشتیبانی کننده زیمنس می باشد.

این زبان و دستورات آن از دیگر زبانها کامل تر و دسترسی های بیشتری به برنامه نویس میدهند.این زبان تقریبا بیش از ۳۰۰ دستور دارد که این دستورات کاربرد های عمومی ،ریاضیات،محاسباتی و تبدیل واحد را دارند .شما با کمک این زبان بسیار ساده تر می توانید الگوریتم ها را در کنترلر PLC پیاده سازی نمایید.

در این جزوه که به صورت PDF گردآوری شده است نحوه برنامه نویسی PLC را توسط زبان STL شرح می دهد. فصل های مختلف این کتاب عبارتند از:

فصل اول- مجموعه دستورات Bit Logic: این دستورات عملیات را بر روی یک بیت انجام می دهند

فصل دوم- مجموعه دستورات Comparison Instruction

فصل سوم- مجموعه دستورات Conversion Instruction: تبدیل نوع داده ها

فصل چهارم- مجموعه دستورات Counter Instruction: ساختار شمارنده ها

فصل پنجم- مجموعه دستورات data block Instruction: ساختار بلوک های اطلاعات

فصل ششم- مجموعه دستورات Logic Control Instruction: کنترل روند اجرای برنامه

و ...


برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

]]>
دانلود فایل آموزشی درباره نمایشگر مقادیر آنالوگ دما مدل DT3 2016-09-04T19:41:50+01:00 2016-09-04T19:41:50+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/122 عباس نجفی در این فایل آموزشی اجزا و قسمت های مختلف  نمایشگر مقادیر آنالوگ دما مدل DT3 از جمله بردهای کنترلی، سنسورها و ... تشریح شده است. در ادامه ی مباخث نحوه ی مار با دستگاه و دستورات هر یک از کلیدها به طور کامل بیان شده است. این فایل کاربردی به کسانی که در حوزه ی PLC و برق صنعتی فعالیت دارند توصیه می شود. این فایل آموزشی کاملا فارسی می باشد و در 24 صفحه تهیه شده است.برای دانلود فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید. در این فایل آموزشی اجزا و قسمت های مختلف  نمایشگر مقادیر آنالوگ دما مدل DT3 از جمله بردهای کنترلی، سنسورها و ... تشریح شده است. در ادامه ی مباخث نحوه ی مار با دستگاه و دستورات هر یک از کلیدها به طور کامل بیان شده است. این فایل کاربردی به کسانی که در حوزه ی PLC و برق صنعتی فعالیت دارند توصیه می شود. این فایل آموزشی کاملا فارسی می باشد و در 24 صفحه تهیه شده است.
برای دانلود فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید.


]]>
تفاون بین سکسیونر و دیژنکتور چیست؟ 2016-08-08T13:21:30+01:00 2016-08-08T13:21:30+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/121 عباس نجفی سکسیونر و دیژنکتور هر دو کلید قدرت می باشند. بطور اختصار سکسیونر برای قطع مصرف کننده ای که بدون جریان (بدون بار) است و دیژنکتور برای قطع و وصل مصرف کننده حامل بار یا جریان استفاده می شود.با افزایش ولتاژ در یک سیستم قدرت جرقه به هنگام قطع نیز بیشتر می شود، هر چه مصرف کننده پرقدرت باشد مقدار جرقه نیز بیشتر می شود. برای قطع اینگونه مصرف کننده ها از مکانیسمی که شامل سرعت و قدرت خفه کنندگی باشد استفاده می شود. چنین مکانیسمی در دیژنکتورها موجود می باشد و دژنکتورها قادرند مصرف کننده را تحت ولتاژ قطع سکسیونر و دیژنکتور هر دو کلید قدرت می باشند. بطور اختصار سکسیونر برای قطع مصرف کننده ای که بدون جریان (بدون بار) است و دیژنکتور برای قطع و وصل مصرف کننده حامل بار یا جریان استفاده می شود.
با افزایش ولتاژ در یک سیستم قدرت جرقه به هنگام قطع نیز بیشتر می شود، هر چه مصرف کننده پرقدرت باشد مقدار جرقه نیز بیشتر می شود. برای قطع اینگونه مصرف کننده ها از مکانیسمی که شامل سرعت و قدرت خفه کنندگی باشد استفاده می شود. چنین مکانیسمی در دیژنکتورها موجود می باشد و دژنکتورها قادرند مصرف کننده را تحت ولتاژ قطع و وصل نمایند. از یک فنر قوی برای سرعت در قطع و برای خاموش کردن جرقه ازروغن یا گاز sf6 یا خلاء استفاده می شود که امروزه کلیدهای گازی یا خلاء به لحاظ عدم نیاز به تعمیر و نگهداری یا تعمیر و نگهداری کمتر، بیشتر کاربرد دارند. در ضمن مهمترین مشکل کلیدهای روغنی، انفجار آنها به دلیل اتصالی در خطوط می باشد. اما مصرف کننده های کم قدرتی نیز در شبکه فشار قوی وجود دارد که برای سوییچینگ آنها نیازی به دیژنکتور نیست و می توان آنها را به صورت معمولی قطع و وصل کرد. برای قطع و وصل آنها از کلید قدرت سکسیونر استفاده می کنند. مثلا ترانسهایی که روی تیر برق قرار دارند بااین کلیدها قطع و وصل میشوند. با بکارگیری فنر شارژ در این کلیدها قدرت قطع آنها را می توان افزایش داد که به سکسیونرهای قابل قطع زیر بار مشهور هستند. همچنین سکسیونرها برای ایزوله کردن دیژنکتور نیز به کار برده می شوند. بدین ترتیب که در ورودی و خروجی دیژنکتورها نصب می شوند تا در مواقع لزوم دیژنکتور کاملا از مدار جدا شود و مورد تعمیر قرار گیرد . در تاسیساتی که از دیژنکتور و سکسیونر توامان استفاده شده نحوه قطع و وصل بدین صورت است: برای قطع ابتدا دیژنکتور و سپس سکسیونر قطع شوند و برای وصل ابتدا سکسیونر و سپس دیژنکتور وصل شوند. در پایان نیز می توان متذکر شد که کلمات سکسیونر و دیژنکتور فرانسوی می باشند.

جدیدترین انواع دژنکتور نوع خلا است که در واقع فاصله بین کنتاکت های کلید خلا می باشد. با توجه به منحنی شکست گازها یعنی منحنی پاشن  هر چه حاصلضرب pd کمتر شود ولتاژ شکست بیشتر می شود، یعنی گاز دیرتر دچار شکست می شود. پس برای کلید مناسبتر است که فشار هوا بین کنتاکتها کم شود تا کلید بهتر بتواند بار را قطع کند، پس بهترین نوع دژنکتور نوع خلا است.


]]>
پرسش و پاسخ: مزایای زمین كردن شبكه از طریق مقاومت مایع چیست؟ 2016-08-08T13:14:18+01:00 2016-08-08T13:14:18+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/120 عباس نجفی پرسش1: مزایای زمین كردن شبكه از طریق مقاومت مایع چیست؟ پاسخ: الف) خطرات ایجاد قوس الكتریكی با زمین را به حداقل می‌رساند. ب) جریان اتصال كوتاه كاهش می‌یابد بنابراین از اثرات زیان‌بخش ناشی از جریان‌های اتصالی زیاد نظیر سوختن هادی‌ها جلوگیری می‌كند. ج) جریان‌های نشت با زمین را بتدریج افزایش داده، آشكار می‌كند. د) امپدانس سلفی پست را كاهش می‌دهد.پرسش2: سیم پیچ سوم (مثلث) به چه منظور در بعضی از ترانسفورماتورها تعبیه شده است؟ پاسخ: برای از بین بردن نامتعادلی فلوی مغناطیسی در اتصال ستاره و نیز جلوگیری پرسش1: مزایای زمین كردن شبكه از طریق مقاومت مایع چیست؟
پاسخ: الف) خطرات ایجاد قوس الكتریكی با زمین را به حداقل می‌رساند.
ب) جریان اتصال كوتاه كاهش می‌یابد بنابراین از اثرات زیان‌بخش ناشی از جریان‌های اتصالی زیاد نظیر سوختن هادی‌ها جلوگیری می‌كند.
ج) جریان‌های نشت با زمین را بتدریج افزایش داده، آشكار می‌كند.
د) امپدانس سلفی پست را كاهش می‌دهد.

پرسش2: سیم پیچ سوم (مثلث) به چه منظور در بعضی از ترانسفورماتورها تعبیه شده است؟
پاسخ: برای از بین بردن نامتعادلی فلوی مغناطیسی در اتصال ستاره و نیز جلوگیری از انتقال جریان مؤلفه صفر

پرسش3: برای فرمان رله‌های حفاظتی در پست‌ها از چه ولتاژی استفاده می‌شود؟
پاسخ: از ولتاژهای 110 و 127 ولت DC استفاده می‌شود.

]]>
دانلود مقاله فارسی حریم کابل خود نگهدار 2016-07-15T17:27:10+01:00 2016-07-15T17:27:10+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/119 عباس نجفی مساله حریم خطوط از جمله مسائل چالش برانگیز از نقطه نظر شرکت های برق و حتی از دید مقامات تصمیم گیرنده دولتی و حکومتی در کشورهای مختلف دنیاست. در حال حاضر در مورد مساله حریم خطوط، استاندارد بین المللی مشخصی که به صورت همه گیر در سراسر دنیا رعایت شود، وجود ندارد. حریم خطوط و به خصوص مهمترین فاکتور تعیین کننده آن یعنی فاصله ایمن برای فعالیت های جوامع مختلف بشری در اطراف خطوط برق دار، در هر کشور معمولا توسط مسئولین همان کشور تصویب می شود و مبنای تعیین این فواصل اغلب تجربی بوده و با توجه به سوابق تا
مساله حریم خطوط از جمله مسائل چالش برانگیز از نقطه نظر شرکت های برق و حتی از دید مقامات تصمیم گیرنده دولتی و حکومتی در کشورهای مختلف دنیاست. در حال حاضر در مورد مساله حریم خطوط، استاندارد بین المللی مشخصی که به صورت همه گیر در سراسر دنیا رعایت شود، وجود ندارد. حریم خطوط و به خصوص مهمترین فاکتور تعیین کننده آن یعنی فاصله ایمن برای فعالیت های جوامع مختلف بشری در اطراف خطوط برق دار، در هر کشور معمولا توسط مسئولین همان کشور تصویب می شود و مبنای تعیین این فواصل اغلب تجربی بوده و با توجه به سوابق تاریخی، حوادث و اتفاقات تلخ گذشته، معمولا ملاحظه کارانه است.

با این حال، از نقطه نظر فنی عوامل اصلی تعیین کننده حریم درجه اول در خطوط انتقال و توزیع عبارتند از:
 • شدت میدان الکتریکی در اطراف خطوط نیرو
 • شدت میدان مغناطیسی در اطراف خطوط
 • نویز شنوایی میدان مغناطیسی در اطراف خطوط
 • نویز رادیویی و تلویزیونی در اطراف خطوط
 • عوامل مکانیکی موثر بر تعیین حریم
ادامه مقاله به نحوه تاثیر و تعیین پارامتری موارد فوق می پردازد که می توانید در ادامه مطلب مقاله را به صورت کامل دانلود نمایید.


]]>
اساس کار فلوتر سوئیچ های الکترونیکی 2016-07-15T17:18:09+01:00 2016-07-15T17:18:09+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/118 عباس نجفی با توجه به اینکه مایعات مختلف مانند آب، فاضلاب، محلولهای اسیدی و قلیائی، تا حدودی هادی الکتریکی می باشند، رله الکترونیکی کنترل سطح مایعات ( فلوتر الکترونیک ) با عبور جریان بسیار ناچیز از بین الكترودهای معلق در محلول می تواند به تشخیص سطح مایع و کنترل آن اقدام نماید . این جریان باید کاملاٌ ایزوله از برق شبکه باشد و بهتر است که برای جلوگیری از خوردگی الکترودها از جریان متناوب استفاده نمود .این رله برای كنترل پمپ ها جهت پر کردن اتوماتیک مخازن آب و حفاظت پمپ های شناور از کارکرد خشک و بدون آب و به حد
با توجه به اینکه مایعات مختلف مانند آب، فاضلاب، محلولهای اسیدی و قلیائی، تا حدودی هادی الکتریکی می باشند، رله الکترونیکی کنترل سطح مایعات ( فلوتر الکترونیک ) با عبور جریان بسیار ناچیز از بین الكترودهای معلق در محلول می تواند به تشخیص سطح مایع و کنترل آن اقدام نماید .


این جریان باید کاملاٌ ایزوله از برق شبکه باشد و بهتر است که برای جلوگیری از خوردگی الکترودها از جریان متناوب استفاده نمود .

این رله برای كنترل پمپ ها جهت پر کردن اتوماتیک مخازن آب و حفاظت پمپ های شناور از کارکرد خشک و بدون آب و به حداکثر رساندن راندمان چاه و همچنین تشخیص سطح مایع بکار می رود. در واقع به جای استفاده از شناورها و یا لوازم دیگر كه با خطرات برق گرفتگی همراه می باشد ، از این رله استفاده می گردد .

به طور كلی LLC  به 2 یا 3  الكترود  متصل می باشد كه این الكترودها در داخل چاه یا منبع آب قرار می گیرند و به رله متصل می گردند، به طوریكه با  رله ، سطح مایع را تشخیص می دهد.

]]>
دانلود کتاب آموزش سریع میکروکنترلر avr 2016-06-23T22:37:18+01:00 2016-06-23T22:37:18+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/117 عباس نجفی ریزکنترلگر یا میکروکنترلر (به انگلیسی: Microcontroller) نوعی ریزپردازنده است که دارای حافظهٔ دسترسی تصادفی (RAM) و حافظهٔ فقط خواندنی (ROM)، تایمر، پورت‌های ورودی و خروجی (I/O) و درگاه ترتیبی (Serial Port پورت سریال) در درون خود تراشه می‌باشد و می‌تواند به تنهایی بر روی ابزارهای دیگری کنترل اعمال کند. به عبارت دیگر یک میکرو کنترلر، مدار مجتمع کوچکی است که از یک CPU کوچک و اجزای دیگری نظیر نوسان ساز کریستالی، تایمر، درگاه‌های ورودی و خروجی آنالوگ
avr

ریزکنترلگر یا میکروکنترلر (به انگلیسی: Microcontroller) نوعی ریزپردازنده است که دارای حافظهٔ دسترسی تصادفی (RAM) و حافظهٔ فقط خواندنی (ROM)، تایمر، پورت‌های ورودی و خروجی (I/O) و درگاه ترتیبی (Serial Port پورت سریال) در درون خود تراشه می‌باشد و می‌تواند به تنهایی بر روی ابزارهای دیگری کنترل اعمال کند. به عبارت دیگر یک میکرو کنترلر، مدار مجتمع کوچکی است که از یک CPU کوچک و اجزای دیگری نظیر نوسان ساز کریستالی، تایمر، درگاه‌های ورودی و خروجی آنالوگ و دیجیتال و حافظه تشکیل شده‌است.
این کتاب به آموزش سریع و ساده میکروکنترلرهای خانواده AVR پرداخته است. در این کتاب سعی شده است مفاهیم پایه ای میکروکنترلر AVR به صورت پروژه های ساده آموزش داده شود تا خواننده بتواند خود پروژه ها را اجرا کرده و به صورت عملی با AVR آشنا گردد. کتاب "آموزش سریع میکروکنترلر AVR" نوشته مهندس رضا سپاس یار می باشد و در 223 صفحه به تحریر درآمده است. در ادامه مطلب می توانید فهرست مطالب این کتاب را مطالعه و این کتاب را به صورت رایگان دانلود نمایید.
]]>
آموزش تعریف پروفیل بار در نرم افزار دیگسایلنت 2016-06-23T20:51:22+01:00 2016-06-23T20:51:22+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/116 عباس نجفی تعریف پروفیل باردر دیگسایلنت این امکان وجود دارد که برای هر یک از پارامترهای تجهیزات، مشخصه وابسته به زمان یا وابسته به یک متغیر دیگر تعریف کرد. پس از تعریف چنین مشخصه ای، با تغییر پارامتر مستقل (مانند زمان، دما، فرکانس و ...) پارامترهای وابسته به آن تغییر خواهند کرد.در این فایل آموزشی نحوه تعریف مشخصه وابسته به زمان توضیح داده شده است. همچنین نحوه تعریف توان اکتیو 24 ساعته برای یک بار نمونه به صورت مثال بیان شده است. در ادامه مطلب می توانید فایل آموزش تعریف پروفیل بار در نرم افزار دیگسایلنت را تعریف پروفیل بار
در دیگسایلنت این امکان وجود دارد که برای هر یک از پارامترهای تجهیزات، مشخصه وابسته به زمان یا وابسته به یک متغیر دیگر تعریف کرد. پس از تعریف چنین مشخصه ای، با تغییر پارامتر مستقل (مانند زمان، دما، فرکانس و ...) پارامترهای وابسته به آن تغییر خواهند کرد.
در این فایل آموزشی نحوه تعریف مشخصه وابسته به زمان توضیح داده شده است. همچنین نحوه تعریف توان اکتیو 24 ساعته برای یک بار نمونه به صورت مثال بیان شده است. در ادامه مطلب می توانید فایل آموزش تعریف پروفیل بار در نرم افزار دیگسایلنت را به صورت رایگان از سایت پاوردی دانلود نمایید.
]]>
دانلود دفترچه راهنمای آزمون ورود به حرفه مهندسان پایه3 (12 شهریور95) 2016-06-21T15:36:42+01:00 2016-06-21T15:36:42+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/115 عباس نجفی دانلود دفترچه راهنمای آزمون ورود به حرفه مهندسان پایه 3 (12 شهریور95)دفترچه آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی سال 95وزارت راه و شهرسازی در اجرای مواد 11، 21، 26 و 28 آیین نامه اجرائی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور، نسبت به برگزاری آزمون های ورود به حرفه مهندسان در هفت رشته مهندسی معماری بخش های (طراحی، نظارت و اجرا)، عمران بخش های (نظارت، محاسبات و اجرا)، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک در پایه سه و کاردان های فنی ساختمان در شش رشته ک
دانلود دفترچه راهنمای آزمون ورود به حرفه مهندسان پایه 3 (12 شهریور95)
دفترچه آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی سال 95

وزارت راه و شهرسازی در اجرای مواد 11، 21، 26 و 28 آیین نامه اجرائی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور، نسبت به برگزاری آزمون های ورود به حرفه مهندسان در هفت رشته مهندسی معماری بخش های (طراحی، نظارت و اجرا)، عمران بخش های (نظارت، محاسبات و اجرا)، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک در پایه سه و کاردان های فنی ساختمان در شش رشته کاردانی معماری، عمران، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، شهرسازی و نقشه برداری در پایه سه و آزمون تعیین صلاحیت حرفه ای معماران تجربی در پایه های سه، دو و یک جهت پروانه اشتغال به کار در تاریخ های 11 و 12 شهریور ماه 1395 به طور هماهنگ و همزمان در سراسر کشور اقدام می نماید. برای اطلاع از شرایط و نحوه شرکت در آزمون می توانید دفترچه راهنمای آزمون ورود به حرفه مهندسان پایه 3 را از طریق ادامه همین مطلب دانلود نمایید.


برای دانلود دفترچه به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

]]>
هم اندیشی: نحوه ایمن سازی موقت اماکن فاقد سیستم زمین 2016-06-14T19:42:55+01:00 2016-06-14T19:42:55+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/114 عباس نجفی بسیاری از اماکن که در گذشته سیم کشی شده اند فاقد هادی زمین و خود سیستم زمین و RCD هستند، عملی ترین و واقع بینانه ترین راه برای ایمن سازی موقت آنها چیست؟پاسخ:کلیه پریزها، چراغ ها و جعبه تقسیم ها از نظر نقاط اتصال سیم به ترمینال ها باز شده و سر آن ها قلع اندود و با وسواس بسته شود که امکان نشتی در نقاط اتصال برطرف شود.تمام نقاط اتصال سیم ها که با چسب انجام شده باز شده و از ترمینال پیچی استفاده شود.با توجه به تعداد مدارهای خروجی برای هر کدام از مدارها یک RCD نصب شود.با توجه به بیشترین جریان ه بسیاری از اماکن که در گذشته سیم کشی شده اند فاقد هادی زمین و خود سیستم زمین و RCD هستند، عملی ترین و واقع بینانه ترین راه برای ایمن سازی موقت آنها چیست؟

پاسخ:

 1. کلیه پریزها، چراغ ها و جعبه تقسیم ها از نظر نقاط اتصال سیم به ترمینال ها باز شده و سر آن ها قلع اندود و با وسواس بسته شود که امکان نشتی در نقاط اتصال برطرف شود.
 2. تمام نقاط اتصال سیم ها که با چسب انجام شده باز شده و از ترمینال پیچی استفاده شود.
 3. با توجه به تعداد مدارهای خروجی برای هر کدام از مدارها یک RCD نصب شود.
 4. با توجه به بیشترین جریان هر مدار که می توان اندازه گیری کرد کلید مینیاتوری مناسب و نزدیک به جریان آن مدار را که اغلب کمتر از 6 و 10 آمپر خواهد بود، جایگزین کلید مینیاتوری فعلی شود. شاید در این حالت کلا تابلوی واحد تعویض شود.
 5. در ساختمان های قدیمی و سیم کشی سنتی باید حداقل های ممکن ضریب اطمینان برق گرفتگی را کاهش داد.
 6. پیشنهاداتی مانند تعویض کل سیم کشی، اضافه کردن سیم سوم، تعویض کل پریزها با نوع ارت دار، برقراری سیستم زمین و ... نه ممکن است و نه مورد توافق مالک قرار نخواهد گرفت. بنابراین روی کارهای حداقل ممکنه و کم هزینه باید متمرکز شد.
 7. نقاط پرخطر آشپزخانه، حمام و کولر پشت بام هستند که این ها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند. پریزهای داخل حمام حتما حذف شوند.
 8. هواکش های داخل حمام حذف شوند و به جای آن در صورت نیاز در محل خروج در بام با تدابیری نصب شوند یا از انواع IP بالاتر استفاده شود.
 9. کلیدها و پریزها و دیگر تجهیزات الکتریکی نصب شده در محدوده غیر مجاز و مرطوب حذف شوند.
 10. با همین روش می توان چراغ های حباب دار معیوب را نیز در محیط های مرطوب تعویض کرد.
 11. وصل تجهیزات به لوله های فلزی آب و گاز به شرط استفاده از RCCB
 12. بازدید روکش کابل های تغذیه کننده کولرهای آبی و تعویض آن ها با کابل روکشدار Anti UV در صورت پوسیده شدن.پاسخ این سوال توسط جمعی از مهندسان با سابقه برق در سوپرگروه دوشاخه تهیه شده است. مهندسان عزیزی که اطلاعات کامل تری دارند، می توانند در نظرات عقیده و اطلاعات خود را برای تکمیل شدن این هم اندیشی بیان کنند.
]]>
دانلود کتاب راهنمای جامع STEP7 (جلد دوم) مولف محمدرضا ماهر 2016-06-14T15:25:33+01:00 2016-06-14T15:25:33+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/113 عباس نجفی مطالبی که در این مجموعه گردآوری شده است، در ادامه مباحث جلد اول و تکمیل کننده آن است. نحوه استفاده از فانکشن های سیستم، برنامه نویسی PLC توسط زبان سطح بالا و روش گرافیکی و نهایتا تشریح سیستم های Fail Safe و Redundant مطالب اصلی کتاب را تشکیل می دهد.  برای دانلود رایگان کتاب راهنمای جامع STEP 7 (جلد دوم) به ادامه مطلب مراجعه نمایید. راهنمای جامع STEP7 جلد دوم

مطالبی که در این مجموعه گردآوری شده است، در ادامه مباحث جلد اول و تکمیل کننده آن است. نحوه استفاده از فانکشن های سیستم، برنامه نویسی PLC توسط زبان سطح بالا و روش گرافیکی و نهایتا تشریح سیستم های Fail Safe و Redundant مطالب اصلی کتاب را تشکیل می دهد. 

برای دانلود رایگان کتاب راهنمای جامع STEP 7 (جلد دوم) به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
]]>
دانلود کتاب راهنمای جامع STEP 7 (جلد اول) مولف محمدرضا ماهر 2016-06-14T06:51:23+01:00 2016-06-14T06:51:23+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/112 عباس نجفی کتاب حاضر راهنمای جامع و عملی PLC S7 زیمنس می باشد. در تدوین کتاب فرض بر این بوده که خواننده با مبانی PLC مختصرا آشناست، لذا مطالب مقدماتی در حد نیاز ذکر شده و از بیان تفصیلی مطالبی که قاعدتا باید در مراجعی مانند "طراحی دیجیتال" جستجو شود، خودداری شده است. این کتاب ابتدا تصویری کلی از PLC ترسیم می کند، سپس بحث را به صورت تخصصی در مورد پیکربندی و برنامه نویسی PLCهای سری S7 (STEP7) زیمنس دنبال می کند. پیکربندی سخت افزار و برنامه نویسی به زبان های LAD، STL و FBD به صورت کامل بیان شده است. برنام راهنمای جامع PLC S7 جلد اول


کتاب حاضر راهنمای جامع و عملی PLC S7 زیمنس می باشد. در تدوین کتاب فرض بر این بوده که خواننده با مبانی PLC مختصرا آشناست، لذا مطالب مقدماتی در حد نیاز ذکر شده و از بیان تفصیلی مطالبی که قاعدتا باید در مراجعی مانند "طراحی دیجیتال" جستجو شود، خودداری شده است. این کتاب ابتدا تصویری کلی از PLC ترسیم می کند، سپس بحث را به صورت تخصصی در مورد پیکربندی و برنامه نویسی PLCهای سری S7 (STEP7) زیمنس دنبال می کند. پیکربندی سخت افزار و برنامه نویسی به زبان های LAD، STL و FBD به صورت کامل بیان شده است. برنامه نویسی به زیان های SFC و ST و همچنین بحث بر روی وقفه ها و کنترل کننده های PID و برخی مطالب دیگر به جلد دوم موکول شده است. جلد دوم راهنمای جامع STEP7 نیز از سایت پاوردی قابل دریافت می باشد. در تدوین این مجموعه منابع و مراجع بسیار ویژه از مدارک زیمنس مورد استفاده قرار گرفته است و سعی شده تا مطالبی که به صورت پراکنده در آن ها موجود بود به صورتی منسجم و کاربردی عرضه گردد.
برای دانلود رایگان کتاب راهنمای جامع STEP 7 (جلد اول) به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
]]>
دانلود دستورالعمل بازدید، سرویس و نگهداری سامانه های فتوولتائیک مستقل از شبکه 2016-06-06T15:44:39+01:00 2016-06-06T15:44:39+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/111 عباس نجفی با توجه به توسعه سیستم های فتوولتائیک و نصب و راه اندازی این سامانه ها در نقاط مختلف کشور، بهره برداری و نگهداری از این سیستم ها از اقدامات اساسی مورد نیاز بوده که باعث حفظ ارزش سرمایه و پایداری عملکرد آن می شود. در همین رابطه به دلیل نیاز به بهره برداری این سیستم های مستقل از شبکه جهت برق رسانی، شرکت توانیر با همکاری نمایندگان شرکت های توزیع نیروی برق و سازمان انرژی های نو اقدام به تهیه این دستورالعمل در قالب کمیته تخصصی "بازدید، سرویس و نگهداری سامانه های فتوولتائیک مستقل از شبکه" نمود. پس از با توجه به توسعه سیستم های فتوولتائیک و نصب و راه اندازی این سامانه ها در نقاط مختلف کشور، بهره برداری و نگهداری از این سیستم ها از اقدامات اساسی مورد نیاز بوده که باعث حفظ ارزش سرمایه و پایداری عملکرد آن می شود. در همین رابطه به دلیل نیاز به بهره برداری این سیستم های مستقل از شبکه جهت برق رسانی، شرکت توانیر با همکاری نمایندگان شرکت های توزیع نیروی برق و سازمان انرژی های نو اقدام به تهیه این دستورالعمل در قالب کمیته تخصصی "بازدید، سرویس و نگهداری سامانه های فتوولتائیک مستقل از شبکه" نمود. پس از انجام اقدامات قانونی و تایید مدارک این مستندات جهت استفاده به عنوان دستورالعمل بازدید، سرویس و نگهداری سامانه های فتوولتائیک مستقل از شبکه در اختیار شرکت های توزیع نیروی برق قرار می گیرد.
در ضمن شایان ذکر است که این دستورالعمل اطلاعات بسیار مفیدی را در مورد سیستم های فتوولتائیک در اختیار خوانندگان قرار می دهد و توصیه می شود علاقمندان به مطالعه در زمینه سیستم های فتوولتائیک، این دستورالعمل را مطالعه کنند.

برای دانلود این دستورالعمل، به ادامه مطلب مراجعه کنید.
]]>
دانلود مقاله در مورد سیستم تولید همزمان برق و حرارت (CHP) 2016-06-04T16:08:23+01:00 2016-06-04T16:08:23+01:00 tag:http://www.powerd.ir/post/110 عباس نجفی سیستم تولید همزمان برق و حرارت در واقع سیستمی است که حرارت خروجی آن به صورت مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد، همچون استفاده از دود و هوای خروجی در گلخانه یا کوره و یا نظایر آن، یا برای تولید آب گرم و بخار و یا کاربردهای دیگر بازیافت می گردد و بازده الکتریکی موثر آن بیش از 1/5 برابر متوسط بازده نیروگاه های حرارتی است. مزایای بارز نیروگاه CHP:افزایش راندمان: سیستم CHP می تواند باعث افزایش راندمان تولیدات پراکنده تا بیش از 85% گردد. این در حالی است که سیستم CHP تنها افزایش بسیار اندکی در هزینه سرما سیستم تولید همزمان برق و حرارت در واقع سیستمی است که حرارت خروجی آن به صورت مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد، همچون استفاده از دود و هوای خروجی در گلخانه یا کوره و یا نظایر آن، یا برای تولید آب گرم و بخار و یا کاربردهای دیگر بازیافت می گردد و بازده الکتریکی موثر آن بیش از 1/5 برابر متوسط بازده نیروگاه های حرارتی است.

مزایای بارز نیروگاه CHP:
 • افزایش راندمان: سیستم CHP می تواند باعث افزایش راندمان تولیدات پراکنده تا بیش از 85% گردد. این در حالی است که سیستم CHP تنها افزایش بسیار اندکی در هزینه سرمایه گذاری اولیه را به همراه دارد.
 • تامین حرارت مطمئن و انعطاف پذیز
 • محیط زیست: بازدهی بالای سیستم های CHP، باعث می شود تولید دی اکسید کربن و سایر آلاینده ها نظیر ترکیبات گوگردی و اکسیدهای نیتروژن کاهش یابد.
 • هزینه پایین تعمیر و نگهداری: با توجه به اینکه برای استفاده از حرارت تولیدی در یک واحد CHP تجهیزات کمتری در هر ساختمان مورد نیاز است، هزینه های تعمیرات و نگهداری تجهیزات نیز کمتر خواهد شد.


برای دانلود کامل این مقاله به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

]]>